Yeni başlayanlar yabancı bir dili öğrenmek konusunda en büyük zorluğu yaşayanlardır. Benim için Türkçe öğrenmeye başlamanın en zor yanı buydu. Sebebi de:

Her şey o kadar farklıydı ki!

elma armut ingilizce

Bu aşamada ana dilinize olan bağlılığınızı kesmelisiniz – ve yeni bir dile “alışmaya” başlamalısınız. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Kolay seviyede İngilizce materyal bulun – ana dilinizde iyi bir çevirisi de bulunsun. Çevirinin kusursuz olduğundan emin olun! Ve hiçbir çeviriye tamamen güvenmeyin. Bazı kelimeler ve öbekler mükemmel bir biçimde çevrilemez. Amacınız İngilizce cümleleri anlamak – onları çevirmek değil.
 2. Bu materyali defalarca okuyun ve dinleyin. Daha konuşmayı denemeye başlamayın! Henüz çok erken. Yalnızca İngilizce kelimelere ve seslere “alışın”. Konuşmaya başlamadan önce, anlamanız gerekir.
 3. Kendi cümlelerinizi yazın. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanın – ve bazı yeni cümleler kurun – kolay cümleler. Örneğin, “erkek kardeş” kelimesini öğrendiniz:
  1. Erkek kardeşin var mı?
  2. Bir erkek kardeşim var.
  3. Erkek kardeşimin ismi Can’dır.
  4. Erkek kardeşim Ankara’da yaşar.

   english apples oranges

   Don't compare apples with oranges!

Hepsi bu kadar! Akıl karıştırıcı kitaplar, yöntemler ve teknikler kullanmayın.

Yalnızca dili dinleyin. Anlayın. Çevirmeyin. Cümleler kurun.

O kadar basit!

Get Started!  – Haydi Başlayın!

Leave a Comment To Get Our Free English Learning Guide
Ian
Ian

1 Comment

 1. aslıhan says:

  meraba ben işletme ing okuyorum hazırlıktayım ve yaz okuluna kaldım bu çarşamba speaking sınavım var.ama konuşurken aklıma hiç birşey gelmıyor.soruları kartlardan çekiyoruz ve ne çıkacagı belli olmuyor.ben şöyle birşey düşündüm her ne çıkarsa çıksın ortak bi nokta bulup onu kendime çevirmeyi.ama o ortak noktayı bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz?3dk konuşmam gerekiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.