İngilizce’de Cümleler Nasıl Kurulur?

Posted on 7 October 2010

İngilizce öğrenmekteyken sadece teker teker kelimeler öğrenmek yerine her zaman cümleler öğrenmeye çalışmalısınız.

Cümleler öğrendiğinizde, akıcı bir şekilde konuşmak sizin için kolay olacak. Kafanızda ‘bir cümleyi nasıl kurmanız gerektiğini’ düşünmek zorunda kalmayacaksınız.  Özne, fiil ve obje gibi unsurları parça parça düşünüp ‘cümleler kurmak’ zaten çok yavaş.

Anadilinizi konuşurken – grameri düşünmeye vaktiniz yok – veya kelime seçimini. Sadece konuşuyorsunuz.

İngilizce’yi eğer anadiliniz gibi konuşmak istiyorsanız cümleler öğrenmek zorundasınız – ve cümleler bazında düşünmelisiniz

Bu aynı zamanda kelime hazinenizi genişletmenin de en etkili yolu. Çünkü – İngilizce bir cümle içerisinde yeni bir kelime öğrendiğinizde bu kelimeyi hatırlamak İngilizce konuşurken sizin için çok daha kolay olacak.

Bu metodun aynısını SuperFast Speaking programında kullanıyoruz.

İşte ücretsiz bir alıntı:

SuperFast Speaking Sample

Listen to
Listen to
Listen to
Listen to

SuperFast Speaking İngilizce’de en çok kullanılan kelimelerin çoğunu içerir. Bu kelimeleri cümleler içerisinde öğrendiğinizden – bu sizin için İngilizce konuşurken cümleler kurmayı daha da kolaylaştırıyor.

Related posts:


17 Replies to "İngilizce’de Cümleler Nasıl Kurulur?"

 • YASİN ER
  8 October 2010 (8:25 am)
  Reply

  Merhaba Ian,
  İşte bugüne kadarki tüm çalışmalardaki kilit nokta bu. Yani cümle ezberlemek. Kesinlikle mükemmel bir yöntem. Başka türlü akıcı konuşmayı düşünmek imkansız. Ben bu şekilde yüzlerce cümle öğrendim ve herhangi bir konu hakkında çok iyi ingilizce bilmesemde ezberlediğim cümleleri kullanarak akıcı olarak kendimi ifade etmeye başladım. Böylece insan paniklemiyor ve duraklama, takılma sorunu ortadan kalkıyor. İnsana güven geliyor. Ne kadar farklı alanda cümle ezberlersek bizim için iyi. Böylece kelime dağarcığımız da farkında olmadan gelişmiş oluyor. KİLİT NOKTA BU. YANİ CÜMLE EZBERLİYORMUŞSUZ GİBİ GÖRÜNÜYOR FAKAT İÇERİSİNDEKİ KELİMELERİ O CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANDIĞIMIZ İÇİN (KULLANIM YERİNİ GÖREREK) KELİMELERİ EZBERLEMEYİP KALICI BELLEĞE ÖĞRENMİŞ OLARAK YOLLUYORUZ. Buradaki tek problem şu. Yüzlerce , hatta binlerce günlük hayatta kullanılan cümleleri İngilizce Türkçe karşılıklı olarak bir yerlerden temin etmek . Belki de sizin sunmuş olduğunuz çalışma programlarından. Herkese tavsiye ederim. Çok kritik ve en önemli noktaya parmak başmışsınız. Tabiri yerindeyse turnayı gözünden vurmak diye ben buna derim. Sitenizi yakından takip edyorum. Gerçekten çok öğretici.
  İyi çalışmalar

 • sinem
  8 October 2010 (7:28 pm)
  Reply

  Merhaba,Öncelikle gönderdiğiniz kelimeler için teşekkürederim.benim şöyle bir sorunum var;kelimeleri çalışıyorum evet ama hepsi bir çok anlama geliyor ve cümle kuramıyorum,her hangi bir ing.kelime cümlenin içine girince anlamı değişiyor.ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz ve sözlük,çeviri için http://www.sesli sözlük.com’u kullanıyorum.sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum..saygılar..

 • Emre
  9 October 2010 (9:09 pm)
  Reply

  Thanks Ian!

 • halil
  11 October 2010 (10:09 am)
  Reply

  çok teşekkürler mailleriniz için.

 • selen
  15 October 2010 (11:04 am)
  Reply

  Teşekkürler faydalı çalışmalrınızı bizimle paylaştığınız için.

 • yeşim
  8 November 2010 (4:33 pm)
  Reply

  öncelikli amacınızın ingilizceyi öğrenmemiz olduğunu inanıyorum. samimiyetiniz, desteğiniz için ve mailleriniz için çok teşekkürler.

 • nil
  17 December 2010 (8:29 pm)
  Reply

  Merhaba Ian,
  türkiyede iyi olduguna inandıgım bir ingilizce kursuna başlayalı 2 hafta oluyor. internet üzerinden neler yapabilirim diye düşünürken sitenizle karşılaştım. tam anlamıyla inceleme fırsatım henüz olmadı ama benim için iyi olacağına inanıyorum. ingilizcem henüz başlangıç seviyesinde. bende ingilizceyi akıcı konuşmak için sabırsızlanmaktayım. bunun için kurs haricinde benim başka şeyler yapmam gerektiğine inanıyorum. ingilizce hikaye okumak cümle yi ve cümleyle kelimeyi öğrenmek bana göre çok mantıklı. bugün sitenizdeki ilk günüm ilerleyen günlerde yorumlarımı belirteceğim. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim…

 • BAŞAK GÜDER
  10 April 2011 (10:41 pm)
  Reply

  ingilizce öğrenmek istiyorum. ama çok başarısızım.Yardım istiyorumm..HELP!!!

 • berkn baysal baysal
  27 April 2011 (8:33 pm)
  Reply

  hmmm gayet iyiymiş =) ;)

 • zehra
  12 May 2011 (8:11 pm)
  Reply

  ben katı sıvı ve gaz ile ilgili paragraf ezberlemeye çalışıyorum

 • Oguz
  21 October 2011 (8:49 am)
  Reply

  Hi Ian,
  You are really great man:) Thanks for you to teach me a lot of thing . I take an advantage of your advice, technique. It really works :) Your words open my mind and feed my brain. Thank you so much :)

 • ender
  21 October 2011 (8:53 pm)
  Reply

  slm.Ian teşekkür ederim mailleriniz için çok faydalı şeyler gönderiyorsunuz.cümle kurmaktan bahsediyorsunuz yaa..işte zaten sorun orda cümle kuramıyorum kiii…kursam hem kelime öğrenicam hemde akıcı konuşucam belkii ama cümleyii kuramıyorumm yardımcıı olursanız sevinirimmm…

 • gökhan aras
  7 December 2011 (5:10 am)
  Reply

  meraba ben cümle kuramıyorum ben türkçe cümle kurmak istiyorum ama ingilizce yazı çıkıyobana yardımcı olun lütfen

 • gökhan aras
  7 December 2011 (5:11 am)
  Reply

  ingilizce ögrenmek isterim

 • merve
  4 September 2012 (10:44 pm)
  Reply

  ben ingilizceyi konuşmak istiyorum ama cümle kuramıyorum ve okunuşları anlamada zorluk çekiyorum. bende herkez gibi akıcı konuşmak istiyorum. okulum ingilizce ağırlıklı ve ben de ingilizcede zorlanıyorum lütfen yardım edin.

 • deniz hilin
  12 January 2013 (4:22 pm)
  Reply

  ben cümle kurmakta zorlanıyorum vede telaffuzda sorun yaşıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz bekliyorum.


Got something to say?

Some html is OK